Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

UĞUR MUMCU’NUN 21. ANMA ETKİNLİĞİ

Değerli Dostlar hoş geldiniz…

21 yıl önce karanlık güçlerce katledilen gazeteci yazar ‘Uğur Mumcu’yu Anma Etkinliği’ çerçevesinde, ‘Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’ ile birlikte düzenlediğimiz bugünkü etkinlikte, “Siyasallaşan Yargı ve Tarikat Kıskacında Türkiye” konuşulacak. Ben değerli panelistlerimize, CHP Milletvekili Sayın Dilek Akagün Yılmaz ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Sekreter Yardımcısı ve Vatan, Cumhuriyet, Emek Birlikteliği sözcüsü Sayın Öner Tanık’a ve panel yöneticisi Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sayın Orhan Özdemir’e  teşekkür ediyorum.

Öner Tanık- Dilek Akagün Yılmaz

Değerli Dostlar, canım ülkemiz hepinizin bildiği gibi çok karanlık bir dönemden geçmektedir. Buna tanık olmaktayız. Dün, Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalayan Emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçileri Sevr ile yapamadıklarını bugün yeniden deneme cesareti göstermektedirler.  O karanlık güçlerin amacı Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkıp yerine bir ‘din-tarikat- şeriat devleti’ kurmaktır.  Dün yurtsever atalarımızın Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve onun bilinciyle bozduğu bu oyunu bugün biz torunlar aynı bilinç ve inançla bozacağız. Bozacağız, çünkü insan hakları ve demokrasi inancımız bizi haklı ve güçlü kılmaktadır. Üstelik yalnız da değiliz. Atatürk İlkeleri’nin yanı sıra, bu mücadeleye gönül vermiş, canını vermiş bilim insanı, gazeteci, yazar, şairlerimizin bilgi ve düşünceleri bizlere ışık tutmaktadır ve tutacaktır. Bizlere sonsuz bir mücadele geleneği bırakan,  cumhuriyeti korumak, adalet ve demokrasiyi yaşatmak uğruna canını veren o güzel insanları,

Cavit Orhan Tütengil, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcular’I, Türkan Saylanlar’I ve onlarca diğer aydınımızı, Gezi Parkı direnişçisi gençlerimizi, Silivri ve Hasdal zindanlarındaki yurtseverleri  bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Uğur Mumcu, bir bilim adamı titizliğiyle ‘tarikat, cemaat ve şeriat’ örgütlerinin karanlık ilişkilerini araştırıp bizleri bilgilendirmeye, uyarmaya çalışmıştı. Bu yüzden katledildi.

Mumcu, “Toplumu ayakta tutan temel dayanaklardan biri, adalet duygusudur . Bu duygu bir kez yara aldı mı demokrasinin temelleri sarsılmıştır,” demişti. Bu yüzden katledildi.

Mumcu, “ Tekbir sesleriyle Atatürkçülük, Said-i Nursi hazretlerine yapılan övgülerle Atatürkçülük, sağdan üç-beş oy alma uğruna, solculuk adına gerici sakal sıvazlayan Atatürkçülük… İşte yasaklı ve kısıtlı demokrasinin ulaştığı nokta budur,” demişti. Bu yüzden o karanlık güçlerce katledildi.

Mumcu, “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz!” demişti bilgece. Toplumun aydınlanmasını istemeyen karanlık güçlerce katledildi.

Sevgili Mumcu, yıllar önce o şaşmaz öngörüsüyle ülkemizin geldiği bugünkü karanlık noktayı, Demokrasiyi seçim sandığına kapatan 11 yıllık AKP iktidarını işaret etmişti bizlere. Şimdi konuşmacılarımız, yaşamakta olduğumuz bu karanlıktan nasıl çıkacağımızın da yolunu göstereceklerdir, inanıyoruz.

Değerli konuşmacılara ve siz duyarlı dostlara bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Not: 24 Ocak 2014’te Uğur Mumcu’yu anma etkinliğinde yapılan konuşma metni.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir