Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

23 NİSAN TİYATRO ETKİNİĞİ

Değerli Dostlar, Hoş geldiniz diyor sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de 23 Nisan 1920’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı Meclis ile halk egemenliğine dayalı bir yönetim başladı. İleriki yıllarda bu özel gün, Atatürk’ümüz tarafından çocuklara armağan edilerek ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ oldu.

23 Nisan Tiyatro Etkinliği

Güzel sanatlar, bir ulusun gelişme basamaklarıdır. Onlarla bağ kurmak dünyamızı değiştirir. Ülkemizin ilk tiyatrolar genel müdürü olan Muhsin Ertuğrul, ‘Tiyatro bir şehrin ocak başıdır; orada en güzel masallar duyulur, en güzel sözler söylenir,’ demiş. Bu bağlamda, ‘Tiyatrosuna yardım etmeyen ve desteklemeyen bir ulus ölmüş değişse bile ölmek üzeredir,’ diyen G. Lorca’nın sözünü de önemsiyorum.

23 Nisan Tiyatro Etkinliği

ADD olarak biz de bu anlamlı haftanın önemine yaraşır bir oyun ile sizlerle bu salonda buluşmak istedik.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza önderlik eden, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları atalarımızın, dedelerimizin canları pahasına yaptıkları mücadeleyi anımsamak, anımsatmak, ulusal bilincimizi diri tutmak için; yöremizin çocuğu Utku Erişik’in yazıp oynadığı ‘Kan Ağlıyor Anadolu’yu sizlerle birlikte izlemeyi düşündük. Bu güzel oyunu yazdığı ve çağrımıza gelerek yanıt verdiği için Utku Erişik’e; onunla buluşmamızı sağlayan Ahmet Eroğlu ve Ahmet Yiğit’e de teşekkürler.

23 Nisan Tiyatro Etkinliği

Ayrıca bu etkinliğimize katkı veren herkese, yürekten teşekkür; asıl teşekkürümüz ise; çağrımıza karşılık vererek buraya gelen siz dostlara tabii ki.

İyi seyirler!

Not: Mart 2013’te Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesinin ‘Tiyatrolar Günü’ nedeniyle Kongre Merkezinde düzenlediği etkinlikteki konuşma metni.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir