Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

TAŞELİ

Değerli Taşeli gönüllüleri, sevgili dostlar, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu etkinliği düzenleyerek bizleri buluşturan, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle Selahattin Çağlar arkadaşıma hem teşekkür ediyor; hem de geçmiş olsun diyerek sağlık diliyorum.

Taşelili olmak bir ayrıcalıktır. Sizler, Toroslarda yaşayan özgürlüğüne düşkün Yörüklersiniz. M. K. Atatürk, “Gidin bakın, Toroslarda bir Yörük çadırı görüyorsanız, dumanı da tütüyorsa bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet Türk milletini yenemez.“ sözünü boşuna söylememiş. Aslında bu sözle Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ilk ateşini yakmıştır.

Taşelinin muhteşem doğası, bitki ve hayvan çeşitliliği var. Günümüzde birbirine yabancılaşan insan ilişkilerinin aksine sımsıcak, sevecen insanları herkesi kucaklar. Yıllarca birlikte yaşadığım Gülnarlılardan biliyorum bu özellikleri.
Ancak, son zamanlarda bu güzel doğayı içinde yaşayan bitki ve hayvan türlerini yok edecek projeler hazırlanıyor. Akkuyu Nükleer santrali yapılması yetmezmiş gibi Yeşil Ovacık ve tüm kıyı şeridine çok sayıda termik santral ve çimento fabrikası yaptırılmak isteniyor. Bu gerçekleşirse, çocuklarımıza ve torunlarımıza güzel doğamızı, temiz havamızı, sağlıklı suyumuzu miras olarak bırakamayacağız. Bu coğrafyada yaşayan bireyler olarak hepimizin duyarlı olması gerekiyor.

Taşelililerin, atalarından gördükleri gelenek ve kültürlerini koruyarak dünya görüşü ne olursa olsun herkesle el ele, kol kola olmalarını; birleşerek güç birliği yapmalarını diliyor; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Not: 26 Mayıs 2013 tarihinde Mersin Taşeli Kültür Derneği etkinliğindeki konuşmam.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir