Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

STK / DEMİR YÜREKLİ 3 KADIN

Sibel GELBUL

İnsanın bilinçaltında yarattığı güzel dünyada kadın/erkek dostlar gerçek hayatta bazen çok acımasız olabiliyorlar. Ben üreten, ürettiğini paylaşan insan topluluğu görmek istiyorum. Birileri çabalarken birileri de bu çabadan nemalandırmasın kendini.
Atatürkçü aydın tarafından laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla oluşturulan ÇYDD kurucularından Türkan SAYLAN. 1976 Yılında cüzam çalışmalarına başladı ve Cüzamla Savaş Derneği ile Vakfını kurdu. Bedeninden çevresine garip bir enerji yayıyor. Belki de yüz binlerce insanın hayatını değiştirmesinde bu enerjinin etkisi var cüzamdan kadın sorunlarına, kız çocuklarının okutulmamasından insan haklarına kadar yaptığı tüm çalışmalarda bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinin payı var. Okumayan insanların cahil kalacağını ve özellikle kız çocuklarımızın okumaları konusunda “kardelenler” için yaptığı çabalar aşikârdır. Cumhuriyet kadınlarının bu ülkede daha fazla sorumluluk almaya mecburiyetleri vardır diyerek kolektif çalışmalara öncülük etmiş: “Kadının hangi şartlarda olursa olsun gerçek emekçiler olduğunu anımsayacak olan eğitimli kadın, koltuğuna çantasını sıkıştırıp sadece tüketici rolünü üstlenmeden kendisini gerçekleştirebilen, toplumuna ve güncel gerçeğine duyarlı varlığıyla, güce gereksinimi olan kadınlar için bir model oluşturabilmeli,” demiştir. Ayrıca dernek çalışmalarının önemi büyüktür.
Mersin’de dinamik STK’lar bulunmakta. Bunlardan bir tanesi var ki Polifonik Korolar Derneği ve bir isim: Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı SELMA YAĞCI. Kentte yetişen çocukların eğitimine önem verilmesinin altını çizerek Atatürkçü gençlerin yetiştirilmesinde emeği olan, 13 yıl önce “Umut Işığı Sosyal Gelişim Projesi” çalışmalarına öncülük eden, kent varoşlarında yaşayan çocuklara el uzatarak onları sanata yönelten, klasik müzikle sıcak Mersin’e ve halkımıza sevgi dolduran, ihtiyacı olana dokunmayı nefesinin sonuna kadar hedef edinen, tanıdığım inanılmaz yüksek enerjisiyle kendi sağlığını bile arka plana atan güzel sesli kadın. Ve ta içimin derinliğine kadar inen beni etkileyen an; korodan verdiği desteklerle üniversitede okumaya başlayan “FAİK” in gönderdiği şiir… Kendimi ağlamamak için zor tuttuğum bir o kadar da helal olsun meyvesini aldığımız bir deniz yıldızı daha dedirten an’dı. Cumhuriyetin aydınlık yüzü taşın altına elini, yüreğini koyarak: Kalkınmamız için en önemli olan çocuklarımıza gereken önemi vermemiz, onları toplumun huzur ve kalkınmasına katkı sağlayacak donanımla yetiştirmek… Doğru hedef ve değerlerle eğitmek, çağdaş bilgi ile donatmak ve insani vasfı yüksek birer birey olarak topluma kazandırmak için uğraşan SELMA YAĞCI’ya teşekkürler..
Mersin ne kadar şanslı bir kent; ikinci yürekli kadınımız ADD Başkanı, eğitimci yazar F. Saadet BİLİR… Her sabah saat 10.00’da dernek kapısı açılır ve gençlerimize eğitim programları, burslar, etkinlikler, sanatsal çalışmalar özel günleri kutlama… Dahası da var hâlâ Ankara’yı Anıtkabir’i görmeyen çocuklarımız bulunmakta, onlar için usanmadan sponsorlar bularak görmesini sağlayan, yorulmayan güçlü Cumhuriyet kadını.
3 STK’nın yürekli 3 kadını. Sizler rol modelsiniz. Sizlerden aldığımız güç ve destekle kim tutar bizi diyerek bayrağı devir alacak yeni modellerle yola devam…
NAZIM HİKMET’in de dediği gibi;
“Yürekli bir kadının başı, yüreksiz bir erkeğin omuzuna ağır gelir!”
STK’ların öncüleri olmak, görünen yardımlara imza atmak çok önemli. Bu nedenle hangi alanda olursa olsun STK’ların gelişmesi ve çoğalması, birbirleriyle ve devletin ilgili kurumlarıyla ortak projeler üretilmesi ve bunların uygulamaya konulması ve devletin de bu iyi niyetli çalışmaların önünü açacak düzenlemeler yaparak yardımcı olması, kalkınmanın önündeki problemlerin çözümünde ve aşılmasında önemli rol oynayacaktır (Mersin Güney Gazetesi, 21 Ocak 2015, Yıl: 40, Sayı: 11775).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir