Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

SOYAĞACIM

soyagaci

F. Saadet Bilir

Yıllar önce televizyonda izlediğim ‘Kökler’ dizisi, soyağacımı oluşturma düşüncesini aşılamıştı bana. Ayrıca, çekirdek aile oluşumuz, her iki dedemin de memuriyet nedeniyle memleketlerinden uzakta ölmeleri, beni soyağacımızı araştırmaya daha da yöneltti. Bunu, yıllardır düşünüyorum, tasarlıyorum. Son beş yıldır iz sürüyorum, yazışıyorum, telefonla arıyorum. Çoğu devlet kurumlarında görev yapmış dedelerimin bilgileri için bakanlıklara yazdığım yazılarımın yanıtı hemen gelmişti. Her yanıt, beni bir başka aile bireyini aramaya yöneltecek bilgiler içeriyordu. Değerli Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat’ın da belirttiği gibi, Osmanlı Devleti’nin çok sağlam bir arşiv sistemi var. Buna Türkiye Cumhuriyeti’nin başarılı nüfus kayıt sistemini de eklemeliyim. Giderek atalarımın izini 1826 yılına değin sürdüm. Anadolu’daki birçok aile gibi benim ailem de Balkanlardan, Kafkaslardan gelmiş. Ulusal Kurtuluş Savaşımıza katılmış. Gidip gelmeyen olmuş, gelip bulmayan…

Daha geriye gidebilir miyim bilemiyorum. Araştırmalarım sürüyor. Atalarımla ilgili belge, bilgi ve fotoğraflar dosyaları doldurdu. Bu arada İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Karamürsel, Gaziantep, Birecik, Halfeti’ye gittim ve pek çok akrabamı buldum. Onlarla çok sıcak ilişkiler kurduk. Daha pek çok gidilecek yer, tanışılacak kişi var. Anlatılanlar o denli ilginç, etkileyici ve hüzünlüydü ki, başlangıçta sadece soyağacımızı çıkarmak için yola çıkmışken ‘Savaşın Savurdukları’ adında bir kitap yazmaya karar verdim. Osmanlı Devleti’nin son yüzyılındaki Balkan ve Kafkas göçlerini, o yıllardaki Suriye, Halep, Şam, Kudüs ve çevresini, oralardaki yaşamı, ailemden yola çıkarak anlatmaya başladım.

Aradığım Akrabalarım

  • Batum’da yagıçlık yapan büyük büyük dedemin izini sürüyorum;
  • İstanbul Pangaltı posta müdürüyken hastalanan ve eşinin memleketi Suriye-Halep’e gittikten sonra ölen, babamın Şevket dayısının kızı, Nigar ablamı arıyorum;
  • Urfa-Birecik’te öğretmenlik yapan büyük dedem Hasan Basri Bey’in izini sürüyorum;
  • Urfa-Halfeti’den Belkıs ve Yazgan soyadındaki akrabalarımı arıyorum;
  • İstanbul-Sarıyer’de, Balkan Savaşında şehit düşen anneannemin babası üsteğmen Abdülkadir’in izini sürüyorum;
  • Anneannemin dedesi, Deraliye doğumlu Yarbay Hasan Vasfi Bey’in kardeşi Muharrem ve Etem amcaların çocuklarını, torunlarını arıyorum. (Etem Amcanın, Saime, Cevat, Mukaddes, Sadiye, Neşet, Nihat adında altı çocuğu olduğunu öğrendim.)
  • Tırnavoyıkebir (Bulgaristan) doğumlu Makbule Nine’min izini sürüyorum.
  • Annemin babaannesinin kardeşi Ali İmer’in oğlu İskender İmer’in izini sürüyorum. Konya veya İstanbul’da İmer soyadını taşıyanları arıyorum.
  • Gaziantep-Karkamış’ta posta müdürüyken 1939’da ölen dedem Sait Atay’ın ve Van-Başkale’de gümrük müdürüyken 1954’te ölen dedem Sıddık Yıldırım’ın da hâlâ izini sürüyorum.

Bunları yazıyorum, bir umut ki; belki bu kişilerle bağı olan bir okurum olur…

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir