Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

ŞAİR ABDÜLKADİR BULUT ÖLÜMÜNÜN 25. YILINDA ETKİNLİKLERLE ANILDI

Mersin’in Anamur İlçesinde doğan Şair Abdülkadir Bulut, ölümünün 25. yılında Belediye meclis salonunda düzenlenen panel ve Akine Köyündeki etkinliklerle anıldı.*

Toplantıya panelist olarak katılan ve “Abdülkadir Bulut- Kasabalı Lorca” adlı kitap yazan araştırmacı yazar Ali F. Bilir ve Saadet Bilir ile öykü yazarı Mustafa Yalçıner Bulut’un Edebiyata katkılarını anlattılar. Saadet Bilir, Bulut’un şairliğin yanında aynı zamanda yazar olduğunu belirterek “şiir tadında düz yazıları da var. Şiiri onun şiirlerini okuyunca daha çok sevdim” dedi. Bulut’un Anamur’un köylerinde kullanılan cümleleri edebiyata kazandırmak için çaba sarf ettiğini de belirten Bilir, “O bana göre sözcüklere dans ettiriyor. Yörük dilinde kullanılan bir çok sözcüğü yazı dilinde kullanarak edebiyata dahil etmeye çalıştı”

Abdulkadir Bulut Anma Etkinligi

Bulut’un şairliğinin yanında bir de romancılık yönünün olduğunu belirten panelist Mustafa Yalçıner, “Şairin yazdığı (Sakar Tay ve Üveyikler Göçerken) romanlardan şairin hayvan sever ve yardımlaşmacı olduğunu anlıyoruz. Yazılarında yerel gelenek göreneklerden bahseder. Çok güzel Türkçesiyle şairliğini düz yazılarına da yansıtmış. Sevgiyi sanat’a dönüştüren bir yazardı ”dedi.

Panelist Ali. F. Bilir, Bulut’un “Ülkemin Şiir Atlası” adlı eserinin yeniden basılacağı müjdesini vererek söze başladı. Yazdıkları ‘Kasabalı Lorca A.Kadir Bulut’ adlı kitabı tanıttı. Bilir, Bulut için; “ yaşadığı bölgenin kültürünü Türk edebiyatına taşıdı. İstanbul günlerinde Anamur’u hep yanında taşıdı. Toplumsal olaylara hep duyarlıydı. Bana şiir yazdıran ustam Abdülkadir Bulut’tur” diye konuştu. Panelistlere ve Şair Bulut’un eşi Havva Bulut’a Anamur Kültür Derneği günün anısına birer plaket verdi. Daha sonra Bilir’ler “Abdülkadir Bulut- Kasabalı Lorca” adlı kitaplarını imzaladılar. Panel’e Anamur Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Tuğrul, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Kütüphaneler eski genel Müdürü Gökçin Yalçın, emekli edebiyat öğretmenleri Aydın Doluoğlu, Hüseyin Taşeli, şairin eşi Havva Bulut, sanatseverler ile şairin aile bireyleri katıldı.

Şair Abdülkadir Bulut’un doğduğu Akine köyünde de köylüleri bir komite düzenleyerek etkinlik yaptı.Aynı davetliler Akine köyündeki etkinliğe de katıldılar. Komite adına Şair A.Kadir Şimşek ve sunuculuğunu beraber yapan Degay Şimşek duygulu anlar yaşattı.Davetlilere dürüm ayran ikram edilerek, şiirler okundu ve bağlama eşliğinde türküler söylenerek anıldı.

* www.haberanamur.net `ten Tahsin Ünlü`nün 09.08.2010 tarihli haberi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir