Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

MERSİN KENTİ EDEBİYAT ÖDÜLÜ DÜŞÜ

Kentteki pek çok kültür etkinliğine katkı veren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, 2007 yılından bu yana ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ veriyor. Dünya kenti olmaya aday Mersin’e bu yolla da bir kimlik kazandırdığı, Mersin’in adını duyurduğu için Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerini kutlamak gerek. Emeği geçen katkı veren herkese teşekkür etmeli.

Celal Soycan, Prof. Dr. Dilek Doltaş, Hüseyin Ferhad, İpek Ongun ve Özdemir İnce’den oluşan seçici kurul, ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl şair ve yazar Ahmet Oktay’ı uygun buldu. Nezihe Meriç ile başlayan ödül her yıl sırasıyla, Tahsin Yücel, Osman Şahin, Latife Tekin, Leyla Erbil’e verilmişti.

Ne güzel!..

15 Aralık 2012 tarihinde Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonu tıklım tıklımdı. Artık gelenekselleşen ve altıncısı düzenlenen ‘6. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ törenindeydi herkes.

Günler öncesinden kentin işlek caddelerine bu önemli kültür etkinliğini bildiren ilanlar asılmıştı. Görsel ve yazılı basın da duyurmuştu bunu. Tören başlamadan önce lobideki coşkuyu görmeliydiniz. Karşı köşede üzerinde Ahmet Oktay’ın eserlerinin sergilendiği masa… Bir tarafta başka illerden gelen pek çok şair ve yazar; diğer tarafta onlarla tanışmak, konuşmak için heyecan ve coşkuyla toplantıya gelenler… Mersin, Toros ve Çağ Üniversitelerinin rektörleri, öğretim üyeleri, öğrencileri; Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Öğretmen Lisesi ve kentimizdeki diğer liselerin öğretmen ve öğrencileri… Kültüre, okumaya her zaman önem ve değer veren Mersinliler… Yürekler kıpır kıpır…

Mersin’de yaşayan şair ve yazarlar Ahmet Ada, Celal Soycan, Mehmet Hameş, İpek Ongun, Meliha Kar, Mithat Çelik, Nazmi Bayrı, Ogün Kaymak, S. Kemal Bayıldıran ve bu etkinlik için kentimize uzaktan gelen Çetin Derdiyok, Fergun Özelli, Hüseyin Ferhad, Metin Cengiz, Mustafa Günay, Müyesser Yeniay, Osman Erkan, Özdemir İnce, Yavuz Özdem, Yücel Kayıran ve daha pek çok yazar, şair salondaydı.

Mersin’de buluşan değerli kültür insanlarını bir arada görmenin coşkusu ve heyecanı… Şiir, roman ve öykülerini okudukları şair ve yazarlarla aynı salonda buluşmanın, onlarla birebir konuşmanın mutluluğu yansımıştı insanların yüzüne.

Pek çoğunun elinde ödül alan Ahmet Oktay’ın ve diğer yazar ve şairlerin kitapları bulunuyordu… Törenden önce ya da sonra tanıştıkları, şair ve yazarlara getirdikleri kitaplarını imzalattılar, onlarla söyleştiler.

İkinci günün programında üniversitelere ziyaret vardı. Öğrenci toplulukları şair ve yazar Ahmet Oktay’ı kentteki bir üniversitenin amfisinde öğrencilerle buluşturdu. Oradaki coşku ve ilgi daha bir başkaydı. Bir taşra üniversitesinde önemli bir yazarı tanımak, onunla tanışmak, sorular sormak, tarihe not düşmek gibiydi. Kendi öğrencilik yıllarıma döndüm bu etkinlikte.

Ertesi gün, iki gündür yorulan konuk yazarımıza artık güzel Mersin’imizin doğal, tarihi ve turistik yerleri gezdirildi.

Uyandığımda yukarda anlattıklarımın bir düş değil; gerçek olmasını ne çok istedim… Keşke… (İçel Sanat Kulübü, Aralık-Ocak 2012-2013, S: 195, s:25 )

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir