HayatinHalleriOnSMF. Saadet Bilir (yazar)

Basım Yılı: 2005

Yayıncı: Etik Yayınları

ISBN: 9758565230

Sayfa Sayısı: 204

Türü: Deneme


Görüşler

F. Saadet Bilir, kıdemli bir Türk dili ve Yazını öğretmeni. Gülnar Meslek Yüksek Okulu müdürlüğünü yürütüyor nicedir.

Yazar, bu ikinci kitabında yaşadıklarını, deneyimlerini, toplumsal-kültürel yaşamımıza ilişkin eleştiri ve değerlendirmelerini okurla paylaşıyor.

Bizi doğru yaşanmışlıklarla tanışmak kadar, doğru yaşamak yolunda bir sınava, yüzleşmeye çağırıyor.

“İsmin halleri”ni bilirsiniz. Çocukluğun raflarında durur. İlkokul sıralarında otururken, sonuna getirilen takılarla adın yeri ve uzamının nasıl değiştiğini hepimiz anımsarız.

Ama yaşadıkça görecek ve gözelerimize işleyen bir silinmezlikle öğrenecektik ki bir de “Hayatın Halleri” vardır.

O “haller” ki bizim yazılı ve yazısız tarihimizdir. Yaşaya gittiklerimizdir. Bir geçitten ötekine, bir eşikten diğerine, bir zamandan bir başka zamana akıp giden yaşamdır. Montaigne`nin “Bir insanda bütün insanlığın halleri vardır.”  sözünde saklı, öteki anlama gönderme ile söylersek, yaşamı daha anlamlı, dünyayı daha yaşanılır kılmak insanca çabasıdır. Bu işteki başarı ya da başarısızlığımızdır.

F. Saadet Bilir, andan ana değişen akışı içinde yaşamı sorgulayan, bir başka deyişle, sorumlu bir varlık olmakla anlamını bulan insana bu “ödev”i sürekli anımsatan bir eşikten sesleniyor yazılarıyla. Kimi doğrudan, kimi örtük biçimde; kimileyin sesli, kimileyin sessizce…

Çevresini ve ilçesini Anadolu aydınlanmasının değerleriyle ışıtıp, kentsel altyapıdan kültürel donanıma… değin yaşamın devingen akışı içinde yürütülen kesintisiz bir eylem ve edime imza atıyor. Bu yazılar, o eylemden tarihe düşülmüş notlardır.

F.Saadet Bilir`in “Hayatın Halleri” üzerine kaleme aldığı yazılarda biz hepimiz, tüm toplum var. Gülnar yaylasından, Akdeniz kıyısından yüzümüze  tutulan bir ayna bu yazılar.

Ümit Sarıaslan


Nereden Alabilirim?

D&R Kitap | idefix.com