Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

ENGELLİLERLE İLGİLİ AMERİKA GÖZLEMLERİM

Değerli Dostlar, Engelliler Gününde bizim de bir gün engelli olabileceğimizi düşünerek konuşmama başlamak istiyorum.

Altı aylık bir ayrılıktan sonra Amerika’dan özlediğimiz ülkemize dönmek çok güzel. Orada bulunduğumuz günlerde farklı yerler, kültürler görüp Türkiye ile karşılaştırma yapma olanağı bulduk. İlginç ve önemli olanlarını not alıp kaydettik. Bugün engelliler günü nedeniyle toplandığımız için ABD’de, Florida’da özellikle engelliler için sağlanan olanakları sizlerle paylaşmak istedim.

Ama önce engelli kime denir bunu belirtmek istiyorum. Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine gereksinim duyan kişidir. Türkiye’de %12; ABD’de % 15 engelli bulunmakta.

Gelelim Amerika’daki engellilerin yaşamına.
Orada insana çok değer veriliyor. Önce insan geliyor. Özellikle çocuk, yaşlı ve engelliler için tüm olanaklar sağlanarak yaşamın içine alınıyor. Engelli çocuğu olanlara devlet maddi yardım ve olanaklar sağlıyor.

Kentteki tüm otoparklarda engellilerin park yeri mavi çizgiyle belirtilmiş; engelli işareti konarak ayrılmış. Başka otomobillerin buralara park etmesi kesinlikle yasaklanmış. Cezası caydırıcı olduğundan tüm sürücüler bu kurala uymak zorunda kalıyor.

Orada cadde ve sokaklarda pek yaya göremezsiniz. İnsanlar otomobil ile gidiyor her yere. Buna karşın kaldırımlar engellilere göre yapılmış.

Toplu taşıma aracı da çok az kullanılıyor. Ama bir engelli toplu taşıma aracına binmek isterse; şoför, engelliyi otobüse bindirip koltuğa oturtuyor, sonra engelli arabasını ya da yürütecini otobüse çıkarıyor, ardından yoluna devam ediyor. Engellinin ineceği durakta da aynı şekilde onu indiriyor.

Markete otomobiliyle gelen bir engelli, markette kendisine sağlanan küçük arabasına binip market içinde dolaşarak alışverişini yapıyor, kasada sıra beklemeden parasını ödüyor; marketten bir görevli aldıklarını otomobiline yerleştirmesine yardımcı oluyor, engelli otomobiliyle evine dönüyor.

Kentteki bütün tuvaletlerde en az bir tane engelli tuvaleti bulunuyor.

Ayrıca merdivenle çıkılan her yere müze, kütüphane, kitabevi, lokanta gibi engellinin aracı ya da yürüteci ile rahatça çıkması düşünülerek rampa yapılmış. Asansörler de engelliler düşünülerek yapılmış.

Eşimle birlikte katıldığımız şiir etkinliklerinde dinleyici olarak gelen ve sonrasında kendi yazdıklarını okuyanların arasında çok sayıda engelli ve yaşlılar da bulunmaktaydı.

Sonuç olarak orada her yaştaki engelliyi kendini ifade ettiği, yaşamın içine girdiği, üretime katıldığı için çok mutlu gördük.

Ülkemizde de tüm engellilerin yaşama katılacağı umuduyla engelliler gününü kutluyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.
————-
Not: Gülnar’da Kasım 2008’de Engelliler Haftası’ndaki konuşma metni.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir