Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

BİR GARİP ÖL(DÜRÜL)MÜŞ DİYELER…

Sevgili Hatice Daşlı,

Yeni yıla girerken gazete sayfalarında küçücük bir yer kaplamıştı katledilme haberin. Televizyon haberlerinde kısacık değinildin. İnsanlar, yeni bir yıla girmenin telaşı ve heyecanı içinde senin başına gelenlerin farkına bile varamadı aslında. Töreye kurban edilen ne ilk kadındın, ne de sonuncu olacaksın bu gidişle ne yazık ki…

Gazete haberine göre , Batman’da muhtemelen istemediğin birisiyle 12 yaşında evlendirilmişsin. Sizin oralarda evlenen kızların baba evine dönmesi pek hoş karşılanmaz bilirsin. Mutlu olamamışsın ki, bir süre sonra baba evine dönmek zorunda kalmışsın. İki amca oğlun da seni rahat bırakmamış. Derdini kimselere anlatamamışsın. Sonunda dört aylık hamile olduğun anlaşılınca aile meclisi toplanmış. Ne acı ki, hemcinsin annen bile senden yana olmamış, olamamış belki de… Deden tarafından ‘töre gereği’nce öldürülmene karar verilmiş. Seni bu güç durumda bırakan ya da bırakanların babası amcan, babana infazın kim tarafından yapılması gerektiğini vaaz etmiş. Bu görev daha az ceza alacağı düşüncesiyle 16 yaşındaki erkek kardeşine verilmiş.

17 Aralık günü Batman Çayı’nda cesedin bulunmuş. Günlerce Batman Devlet Hastanesi morgunda bekletilmişsin. Kimse cenazeni kaldırmak için seni almaya bile gelmemiş. Sonunda amcan, seni morgdan alıp polis eşliğinde Diyarbakır Bağlar İlçesi Yeniköy Mezarlığı’na bırakıp ayrılmış. Ailenden kimse katılmamış cenaze törenine biliyor musun? Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları ile bazı kadın dernekleri tarafından ceset torbası ile defnedilmişsin. Yunus Emre’nin söylediği gibi:

“Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip sencileyin”

Deden, amcaların tutuklanmışlar; asıl suçlu kuzenlerin ise kayıptılar birkaç gün önceye değin. Sanki Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ni konu alan bir film gibi okuduklarım…

Bu olayı duyunca protesto etmek için yürümek isteyen kadın dernekleri izin alınmadığı gerekçesiyle engellenmiş. Küçük gruplar halinde mezarlığa gelen kadınlar mezarına kefen serip karanfil bırakmış ve bir basın açıklaması yapmışlar.

Dil Derneği’nin yayımladığı Türkçe sözlükte töre,‘bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların tümü,’ diye açıklanıyor. Bu nasıl töredir böyle? Bu uygulamanın benimsenecek hangi tarafı var anlayamadım bir türlü. Erkekleri kayıran, kadınları acımasızca yargılayıp canice cezalandıran bir davranış kuralı benimsenebilir mi?

Sevgili Hatice, seni hiç tanımıyorum. Ama gazetede o acıklı ölüm haberini okuduğumdan beri her an aklımdasın. Canlandırdığım hayalin gözümün önünden gitmiyor bir türlü. Ölüm sana yakışmadı Hatice… Suçun ne büyükmüş meğer (!) Hastane morgunda günlerce bekletilen 15 yaşındaki gencecik bedenin, senin ölümünden hepimizin sorumlu olduğunu söylüyor bana.

Atatürk’ün önderliğinde hazırlanan medeni yasada kadın erkek eşit değil mi Hatice? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı senden öncekileri duymadığı gibi senin ölümünü de duymadı. TBMM’deki erkek parlamenterlerin sesi çıkmadı; Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’dan başka kadın parlamenterler de sessiz kaldı ne yazık ki… Sadece etnik sorunlarla uğraşanlar da duymadı senin katledilişini… Gazeteler ve televizyon kanalları da görmezden, duymazdan geldi. İsterdim ki, tüm kadınlar, erkekler, insana, insan haklarına önem ve değer veren herkes, herkes tepki göstersin…

Bu haberin verildiği günlerde Başbakan Urfa’da halka seslenmişti. Konuşmasında senden, senin gibi insanlık dışı kıyılanlardan söz edecek diye boşuna bekledim biliyor musun?

21. yüzyılda Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerimizdeki feodal düzenin değişmemesi kimin, kimlerin işine geliyor dersin? Ağalık düzeninin hâlâ sürmesi; töre, berdel, başlık parası gibi çağdışı uygulamalar, çağ atlayan (!) ülkemizin utanç tablosu değil mi?

Meclis’te tüm partiler, en önce yörenin sesi olduğunu savunan parti, söylemini değiştirip ülke genelinde demokrasinin işlerlik kazanması için çalışmalı; can yakan bu çok önemli sorun hemen çözülmeli; kızlarımız, kadınlarımız özgürleştirilmeli ki; başka Haticeler, senin gibi kurban verilmesin

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir