Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

ATATÜRK ETKİNLİKLERİ

Okullarda ulusal bayramlarımızda, Çanakkale şehitlerini ve Atatürk’ü anma etkinliklerinin, öteden beri adet yerini bulsun diye yapılması beni hem üzmüş, hem düşündürmüştür. Giderek her yıl yinelenen şiirler, sözler, anılar dizgesi haline gelen bu programların, daha kalıcı ve etkileyici bir işlevsellikte sunulması için akıl yürütmeye başlamıştım yıllar önce.

Amacım, hem Atatürk’ün bağımsızlık, demokrasi, halk egemenliği, eşitlik, özgürlük, barış ve pozitif bilim yanlısı görüşlerini yansıtan; hem de halkımızın kahramanlığını ve yurt sevgisini anlatan şiir, anı ve anekdotlarla bir dosya oluşturmaktı. Böylece, öğrencileri bilinçlendirmeyi, kitaplarda okunan, derste işlenen konuların boşluklarını doldurmayı hedeflemiştim. Buradan yola çıkarak kaynak taraması yaptım bir süre.

Şair ve yazarların yapıtlarından, gazete yazılarından derlediklerimle, I. Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti’nin son yıllarından, Ulusal Kurtuluş Savaşımıza; bağımsız bir ulus devlet oluşumuz ve Cumhuriyetimizin kuruluşundan; Atatürk’ün devrimleri sonucunda oluşan modern Türkiye’ye; Ata’mızın dünya görüşünü yansıtan belgelerden, onun ölümünün ülkemizde ve dünyadaki yansımasına ve bu günlere doğru bir yolculuğa çıkarmayı düşündüm öğrencilerimi ve izleyenleri.

Hazırladığım ilk seçkiyle 1995 yılındaki 10 Kasım etkinliği için öğrencilerimi çalıştırdım. Yaptığımız sunumun, dinleyiciler ve öğrenciler üzerindeki etkisini görünce, her yıl daha farklılarını oluşturmaya başladım. Nevit Kodallı’nın, Cahit Külebi’nin Atatürk şiirlerinden yola çıkarak bestelediği Atatürk Oratoryosu da çağrışımsallığı, ses ve müzik ritmi ile bana yardımcı olmuştu.

Bu dosyada, bir şairin uzun bir şiirinden yola çıkarak hazırladığım sunumlar da var. Dekor, kostüm, efekt ve ses imgesini de ekleyerek hem onları; hem kendi derlediklerimi özgünleştirdim. Şiirlerin dizelerini, birkaç öğrenciye okutarak farklı bir yol izledim bazen. Böylece pek çok öğrencimin görev alarak bu etkinliklere katılmasını sağladım.

Gülnar Meslek Yüksekokulu’ndaki okutmanlığım sırasında bu etkinliklerden birinde görev alan, başkentimiz Ankara liselerinin birinden gelen kız öğrencimin, “Hocam, ortaokul ve lisede bize, Kurtuluş Savaşımızı, atalarımızın kahramanlığını ve Atatürk’ü böyle etkinliklerle anlatsalar çok daha kalıcı olurdu, daha iyi öğrenirdik,” deyişi beni çok etkilemişti.

Özellikle ulusal bilincimizi diri tutmamız gereken bu önemli günlerde, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk’ümüzün ve atalarımızın emaneti olan bağımsızlığımız için bu çalışmamı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.