Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

ANLAM DERGİSİ

1994 yılında, Gülnar Lisesi’nde görev yaparken Mersin Üniversitesi Gülnar Meslek Yüksekokulu’nda Türk Dili derslerini de okutmaya başlamıştım.  Yüksekokulda Mobilya ve Dekorasyon Programı öğretim görevlisi değerli arkadaşım Semihi Vural öğrencilerin sesi olan bir bülten yayımlamayı düşündüğünü ve bu konuda girişimlere başladığını benimle paylaşınca çok sevinmiş ve katkıda bulunmak istediğimi belirtmiştim. Böylece, ‘Anlam’ bültenini beraber yayımlamaya başlamıştık. Bir yıl sonra Semihi Vural, Rektörlük tarafından Mersin’de görevlendirilince, ‘Anlam’ın sorumluluğunu ben üstlenmiştim.

İlk yıl, birinci ve ikinci yarıyıl olmak üzere iki sayı yayımlanan bülten, daha sonraki öğretim yıllarında her ay yayımlandı bir süre. Sonrasında, ekonomik nedenlerden dolayı, önce iki ayda, sonra da üç ayda bir yayımlan ‘Anlam,’ 2005 yılına, ben emekliye ayrılana değin yaşadı.

Çoğunluğu yoksul halkın çocukları olan öğrencilerim, yükseköğrenim yapmak için küçük bir ilçeye gelip umduğunu bulamadığından düş kırıklığı yaşıyordu. Altyapı yetersizliğinden, gerek okuldaki eğitimin; gerekse Gülnar’daki sosyal yaşamın öğrencilerin beklentilerine yanıt verememesinin umutsuzluğunu ve çaresizliğini görüyordum onların gözlerinde. ‘Anlam’ öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri bir bültendi. Tümüyle onların çalışmalarını, şiirlerini, duygu ve düşüncelerini yansıtıyordu. O zamana değin, bir dergiye yazı yazmamış, bir kısmı meslek lisesi mezunu olan öğrencilerden oluşan dönüşümlü bir ekip, on yıl boyunca dergi yayımlayabiliyor. Derslerinin yanında bir başka uğraşları oluyor. ‘Anlam’ mutfağında görev alan birkaç öğrencim, mezun olduktan sonra yaşadıkları yerde yerel gazetelerde yazmaya başladıklarını bildirmişlerdi bana. Benim eğitim anlayışıma göre, bir kişiyi aydınlatmak, bin kişiyi aydınlatmaktır.

O yıllarda, Gülnar’daki ilköğretim okulu ve liselerin bazısı da dergi yayımlamaya başlamıştı. Yani bir bakıma Gülnar Meslek Yüksekokulu öğrencileri, ‘Anlam’ bültenini yayımlayarak öncülük yapmıştı onlara.

Öğrencilerimin çabası ve emeğini kutluyor; ‘Anlam’ mutfağında görev alan ve bültenimizi okuyarak çabamıza destek olan kişilere sevgilerimi yolluyorum. Yaşam yolculuğunda hepsine başarılar diliyorum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir