Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Sevgili Halkımız, Sevgili Dostlar,
Cumhuriyet’in 90. yılını coşkuyla kutlayamıyoruz ne yazık ki!
Çünkü, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden Mustafa Kemal’in önderliğinde, dedelerimizin ninelerimizin can pahasına, anti emperyalist bir mücadele ile var ettiği Laik, Demokratik Cumhuriyet tehlikededir, yok edilmek üzeredir.
Çünkü, bu 90 yıllık süreçte Osmanlıdan devraldığımız feodal ekonomik, sosyal yapıyı değiştiremediğimiz gibi yeni yönetim biçiminin temel dayağı olan sanayi devrimi ile aydınlanmayı yaşayamadık. Ümmeti kul topluluğundan özgür birey, halk toplumuna dönüştüremedik.
Emperyalizm ve onun yerli işbirlikçileri hiç boş durur mu, daha ilk günden başlattıkları karşı devrim ve yıkım projelerini derinden, saman altından sürdürdüler. Önce halkımızın dil, kültür ve tarih bilincini din, iman, tarikat söylemiyle körelttiler. Siyasi iktidarların çoğu oynanan bu oyuna gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde göz yumdu. Gören, konuşan aydınlarımız öldürüldü, susturuldu. Toplumca, üzerimize ölü toprağı serpilmiş gibi derin bir sessizliğe gömüldük. Aymazlığımızdan dolayı, hep bir Simurg bir kurtarıcı bekledik. Zümrüdü Anka’nın kendimiz olduğunu geç anladık. Bu söylediklerimin kişisel bir özeleştiri olarak algılanmasını isterim…
Özellikle son 10 yıldır ülkemizi yöneten siyasi iktidarın bu bağlamdaki uygulamaları gözümüzü açmıyorsa, Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ruhuna Fatiha okuyabiliriz. Zaman geçmiş değil elbet. Bütün yurtseverler oturup ne yapabileceğimizi birlikte düşünmeliyiz. Yönetim sisteminin bir İslam Cumhuriyeti’ne dönüşmesini istemiyorsak el birliği, güç birliği yapmalıyız. Siyasi beklenti ve kaygılarımızı bir kenara bırakarak onurluca yapmalıyız bunu. Varlığımızı ülkemizin, sevgili halkımızın, Cumhuriyetimizin varlığına armağan eden bir bilinçle çoğalmalıyız. Çalışmalıyız, çok çalışmalıyız…
Tıpkı 90 yıl önce olduğu gibi, Atamız, atalarımız gibi hiç korkmadan yola çıkıyoruz… Yol arkadaşımız, yol göstericimiz Atatürkçü düşünce, onun devrim ve ilkeleridir.
Her şeye karşın ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı’nı hep birlikte, yürekten kutluyor, bundan sonra da kutlayacağımıza inanıyor, söz veriyoruz!
Ne mutlu Türküm, diyene!
Not: 29 Ekim 2013’te Mersin Cumhuriyet Meydanında yapılan konuşma metni.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir