Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

2004-2005 ÖĞRETİM YILI ME Ü GÜLNAR MYO ÖĞRETİM YILI VE ÖĞRENCİ YURDU AÇILIŞI

Sayın Kaymakamlarım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım, Sayın Rektör Yardımcım, Sayın Yüksekokul Müdürüm, Sayın Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Değerli Yöneticileri, Sayın Konuklar, Değerli Basın Mensupları, Çok Sevgili Öğrencilerim

Yüksekokulumuzun 2004-2005 akademik yılı ve öğrenci yurdu açılışına hoş geldiniz.

ME Ü Gülnar Meslek Yüksekokulu
2004-2005 Öğretim Yılı Açılışı

1990 yılında Harita Kadastro programına 40 öğrenci alınarak açılan yüksekokulumuzda şimdi Harita Kadastro, Mobilya Dekorasyon, İnşaat, Halı Kilim ve Muhasebe olmak üzere beş programda toplam 313 öğrenci öğrenim yapıyor. Gelecek yıllarda başta elektrik olmak üzere başka programlar da açarak daha çok öğrenciye hizmet vermeyi hedeflemekteyiz.

Burada 6 öğretim görevlisi, 2 okutman, 4 öğretim elemanı olmak üzere toplam 12 akademik personel, 12 idari personel görev yapıyor.1990 yılında Selçuk Üniversitesi bünyesinde açılan, 1992 yılında ME Ü. açılınca, Mersin Üniversitesi’ne bağlanan yüksekokulumuz; önce Çok Programlı Lise’nin üst katında, daha sonra kullanılmayan bir ilköğretim okulunda hizmet verdi. 1998 yılında ise 8000 m2 kapalı alanı ile, içinde idari bölüm ve dersliklerden başka, kütüphanesi, atölyeleri, yemekhanesi, kantini, çok amaçlı salonu da bulunan yeni binamıza taşındık. Gülnar’a meslek yüksekokulu açılmasını ve bu binanın yapılmasını sağlayan herkese sonsuz teşekkür ederiz.

ME Ü Gülnar Meslek Yüksekokulu
2004–2005 Öğretim Yılı Açılışı

Küçük yerleşim birimlerinin aydınlanma penceresidir üniversiteler ve yüksekokullar. İlçenin sosyal, kültürel, ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlarlar.

Yurdumuzun 49 ilinden yüksekokulumuza yükseköğrenim yapmak için gelen öğrencimiz var. 59 öğrencimiz de Gülnarlı. Bu gençler yüksekokulumuzda eğitim öğretim yaparken birbirleri ile kaynaşıyor, ötekinin farklı kültürünü öğreniyor, Anadolu’yu tanıyor. Zaten yükseköğrenimin amaçlarından biri de bu değil midir?

Burada öğrencilerimizi Atatürk ilke ve devrimleri ışığında bilimsel, laik, çağdaş, demokratik, teknik bir eğitim vererek yetiştirirken yaptığımız etkinliklerle de çevre halkı ile uyumlu, olumlu etkileşimler yaşamaktayız.

Yüksekokulumuz kütüphanesindeki kitap sayımız, 5 bini geçti. Süreli yayınımız ise 4 bin civarında.
Hem yüksekokul öğrencilerine; hem de yararlanmak isteyen herkese hizmet veriyor.

ME Ü Gülnar Meslek Yüksekokulu
2004-2005 Öğretim Yılı Açılışı

Mobilya Dekorasyon ve Halı Kilim atölyelerimizde değerli öğretim görevlilerimizin rehberliğinde üretim yapılmakta. Böylece ilçe halkının gereksinimlerine de cevap verilmekte.

Bu programlar üretime dönük olduğundan öğrencilerimiz yaparak yaşayarak öğreniyorlar. Mersin Halk Eğitimi Müdürlüğü Halı Kilim Programı mezunlarına iş teklif ediyor. Harita Kadastro programı mezunlarımız da açılan sınavlarda başarılı oluyorlar.

Bilgisayar laboratuvarımızda 15 bilgisayar var. Bilişim çağında bunun yetersizliğinin bilincindeyiz. Dileğimiz, bu sayının en kısa zamanda artması.

Öğrencilerimiz, yüksekokulumuz yemekhanesinde ME Ü Kampusundaki öğrencilere verilen tabldotun aynısından çok düşük bir ücret karşılığında yararlanmaktalar. Sonuç olarak yüksekokulumuz giderek kurumsallaştı. Açılma döneminin sıkıntıları aşıldı.

Yuksekokulogretimyılıacılısı2004 (2)
Yüksekokul Öğrenci Yurdu Açılışı

Değerli konuklarımız, bildiğiniz gibi Gülnar’da öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirecekleri mekanlar yok. Bu nedenle gençlerimiz, yüksekokulumuz iletişim topluluğuna katılarak ders dışı zamanlarını değerlendirmekteler. Bu topluluk aracılığı ile, öğrencilerimiz tarafından yayımı on yıldır sürdürülen ANLAM DERGİSİ, Karadeniz, Gaziantep, Ege ve Trakya yöresi halk oyunu ekipleri, tiyatro çalışmaları, yakın çevredeki sanayi merkezlerine, fuarlara teknik geziler, masa tenisi, satranç turnuvaları, futbol, voleybol, basketbol takımları ile hem kendilerini ifade ederek özgürleşiyor; hem de yeteneklerini keşfederek geleceğe özgüvenli, birbirine saygı gösteren sorumluluk sahibi bireyler olarak hazırlanıyorlar. Ayrıca üniversitemizin değerli öğretim üyelerine ve ülkemizin değerli bilim, kültür, sanat adamlarına yüksekokulumuz ev sahipliği yapıyor. Bu akşam Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarının yüksekokulumuzda vereceği konser gibi.

Değerli konuklar, öğrenci yurdumuzun inşaatı sürmekteyken Değerli Rektörüm Prof. Dr. Uğur Oral’ın desteği ile kız ve erkek öğrenciler için ikişer oda tamamlatıp 2002-2003 eğitim öğretim yılında öğrencilerimizin barınma sorununu kısmen de olsa çözmek için kolları sıvamıştık. Yüksekokulumuzun akademik ve idari personeli ile birlikte, bir pazar günü odaların kaba inşaat temizliğini yaparak, öğrencilerimize hazırladık. Ayrıca kız ve erkek öğrenci yurdunda bir öğretim yılı hiç ücret almadan öğretim görevlisi arkadaşlarım nöbet tuttular. Hepinizin huzurunda bu özverili çalışmalarından dolayı yüksekokulumuz akademik ve idari personeline yürekten teşekkür ediyorum. Bu arada inşaatı tamamlanan yurdumuzun donanımını da hayırsever birçok kişi ve kuruluştan aldığımız yardımlarla tamamladık.100 kız, 100 erkek olmak üzere 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdumuzun tüm eksikleri giderildi. Barınma sorunu çözümlendiği için öğrencilerimiz artık, kayıt dondurmuyor. ME Ü’nin öğrenci yurdu olan tek yüksekokulu olduğumuzu da bilmenizi isterim. Yüksekokulumuz ile ilgili her konuda olduğu gibi, öğrenci yurdumuzun yapılması ve hizmete açılması konusunda büyük destek veren değerli rektörüm Prof Dr. Uğur Oral’a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yukarıda değindiğim, programımızın sonunda sizlere tanıtacağımız kişi ve kuruluşlara da duyarlılıklarından dolayı yüksekokulumuz adına ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

Değerli konuklarımız, ekonomik krizler, dış borçlar ile boğuşan bir ülkede yaşıyoruz. Her şeyi devletten bekleyemeyiz. Bir yakınınızın ya da kendi adınızın yaşatılması için, sizlerin vereceği küçük katkılarınız, birleşerek bir açığı, bir eksiği giderebilir. Şimdi de yüksekokulumuz bilgisayar laboratuvarı ile ilgili bir çalışma yapmaktayız. Şimdiden bir arkadaşımız annesinin adı verilmek üzere bize katkı sağladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Gülnar’ın en görkemli yapısı olan yüksekokulumuzun yıllar süren inşaatı bu yıl bitiriliyor. Çevre düzenlemesi de kısa zaman sonra tamamlanacak. Ancak bir sitemimi ilçe yetkililerine iletmek istiyorum. Yüksekokulumuzun arka bahçesinde altı ay önce yapılan futbol sahamıza, müteahhit firma görevlisi, ilgililerle çok kez görüştüğü halde toprak taşıtamadı. Bu nedenle öğrencilerimiz bu sahadan yararlanamıyor. Birazdan erkek öğrenci yurdunu gezerken burayı görmenizi isterim. Gülnar’da bir ilk olan, bu spor kompleksinde hem yüksekokul öğrencilerimiz; hem de ilçe gençleri sporun barışçıl kaynaştırıcılığında ne güzel zaman geçirebilirler. Yazık, bu güzel tesis gençleri bekliyor oysa.

Aydınlanmayı benimsemiş, değerli Gülnarlılar, yüksekokulumuz ile giderek bütünleştiğinizi görmek bizleri sevindiriyor. Buraya yükseköğrenim için gelen gençler sizin başka illere aynı amaçla gönderdiğiniz yavrularınızın arkadaşı, yaşdaşı. Onlar hepsi, bizim geleceğimiz. Sizlerin öğrencilerimize nasıl yardımcı olduğunuzu biliyoruz. Ayrıca yüksekokulumuz ile ilgili konulardaki duyarlılığınızdan dolayı hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

Aydınlanmamızın ışığı, sevgili öğrencilerim, konuşmamın bu bölümünde sizlere seslenmek istiyorum. Yükseköğrenim yapmak için geldiğiniz bu ilçe güzel Anadolu’muzun bir köşesi. Burada öğreniminizi yaparken yaşam gerçekleri ile de yüzleşeceksiniz. Avrupa Birliği’ne girmeye hazırlandığımız şu günlerde kendinizi geleceğe hazırlayın. Ülkemizin ve ailelerinizin sizin birikim ve başarılarınıza gereksinimi var. Konuşmamın bir bölümünde de söz ettiğim gibi zengin bir ülke değiliz. Zamanı iyi değerlendirmeli, yüksekokulumuzda kendinizi en iyisi olacak niteliklerle donatmalı, rekabet ortamında yerinizi almalısınız. Buradan bilgi birikimi ile donanmış, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak, özgürleşmiş, başkasına da saygı gösteren bireyler olarak diploma almalısınız.

Yeni açılışlarda buluşmak dileğiyle hepinizi, saygıyla selamlıyorum.

Not: Ekim 2004’te ME Ü Gülnar Meslek Yüksekokulunda yapılan etkinlikteki konuşma metni.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir